KUROZITETE
 About Curius and Curiusity

     


Humans , Animals and any creature in earth that has some kind of brain is made to be Curius.
God has done so for what purpose?
Just we are like this andi think is good so.
Wihout been curius I think itr`s my opinion that we will not improve are life and we did`t made the biggest discovery on our Planet.
curisity was that made people to travel to emigrate to see uknown things uknown world`s which till that time existed only in human fantasy.
I think since stoneage times where people emmigrate threw all over the World trying to find better condition for Life and to please their Curiusity.
I`m talking about people thre all centurys and time.

Without been Curius i repeat Human been wll not been able to descover the biggest disovery of all history.without been curius Bernro Magelan woud`t travel threw around the World.
Cristoffer Columbo coudn`t discover America

BEn  Franklin could`t Discover Electricity !
Shekspir coudn`T create he`s best novels!
Einstein would`t descover Theory of Relativity!
Stev Job would`t invent IPHONe !

Could you imagine How our life would be without   Telephone ,computer, Internet  , Google ,Facebook?


Here are some of Discovery`S of Human Kind which shows how Curiosity efected on human mind to discover such things:
In procentage is shown which are most important discovery of human kind!
Automobiles /Cars14.00%
Airplanes / Aircraft/Helicopter/14.00%
Computers624.00%
Internet312.00%
Penicillin/Other Drug28.00%
Printing Press416.00%
Radio/TV00%
Steam-powered machines14.00%
Sattelite Grid14.00%
OtherMann couldn`t fly to the Monn when curisity for uknown world was`t there in humans mind !
Bethowen, Mozart  and even Michael Jackson wouldn`t create their Masterpieces in Music without been Curius......
Pele woudn`t score many goals!
Life would be boring without man been Curius and probably woud not bee  world of Today!

So to me been curius is nothing that some kind of  Engine which pushes us toward uknown and wenn we rich to the terrritory of uknown we decover it then we don`t stop but we continue further and further thank to our Curiosity ! 

But our wish to go further will not stop forever till our human kind exist on Earth!
SYNONYMS   curious, inquisitive, snoopy, nosy. 

These adjectives apply to persons who show a marked desire for information or knowledge. Curious most often apply an avid desire to know or learn, though it can suggest prying. 

Albanian word for curiosity is:Kurrechtje ose Kuriozitet

Here are some :

  Kuriozitete
Nusja me e nxhehte qe keni pare ndonejhere!

Kjo eshte nusja me e nxhehte qe keni pare ndonjeher. ajo eshte nga ukrahina edhe ka performaca fantastike qe cdo mashkull do deshironte . shikoni videon dhe vlersoni vete a ja kemi qelluar ne titull? 


Ja me cfare arme gjuajn ne dasma Shqiptaret !

Bildunterschrift hinzufügen
Gjujatjet tradita dasma shqiptarët është diçka që shpesh gëzimet është shndërruar në trishtim. Në shumicën e rasteve bëhet me pistoleta shtënë, nganjëherë edhe më të rrezikshme dhe më interesante, që me anë të pushkatuar dasma tona duken më të qetë në botë. Në video më poshtë ju mund të shihni se pritet si nusja në shtëpi nga një person i cili bën marrjen e stilit Rambo-së….
Nje nder Kamerat e Fshehta me Interesante qe keni pare ndonjehere!!


Skandal…Nusja e Tradhton Dhendrin ne Diten e Dasmes…Video !


Është padyshim një nga më skandaloze dëgjuar ndonjëherë! Është e njohur se martesa është një gjë e shenjtë … Por me sa duket rasti në sajë, asgjë nuk është tabu! Kamerat e sigurisë kanë shënuar nusen duke tradhtuar dhëndërin me kumbarin,ditën e dasmës .Disa momente  para ceremonisë së martes.Por gjestet e tyre u ndërprenë  me thirrjen e dhëndërit! Ndërsa nusja është kthyer me dhendrin sikur nuk kishte ndodhur asgje !

Burri Me emer te Quditshem!!

Ky burr nga Peja ka nje emer te vecant dhe unik si askush tjeter, ai ka emrin e nje insekti shume te njohur, per te kuptuar se cfare emri ka ky, ju sugjerojme te shikoni Foton…Kishte 200 milionë dollarë në bankë, por në shtëpi fshihte edhe 7 milionë dollarë të tjerë por në monedha të shekullit XIX, prerje ari.
Walter Samasko Jr., jetonte në Carson City në Nevada, ndërsa gjeti vdekjen në muajin maj në mjerim të plotë, kufoma e tij u gjet në muajin qershor, kur fqinjët e tij njoftuan policinë si rrjedhojë e erës së keqe.
Monedhat e arit u gjetën kur një fqinj i të ndjerit dhe një polic hyn në banesë për ta zbrazur nga gjërat disa ditë më parë.
Në kërkim e sipër ata gjetën një pasuri të tërë aq befasuese, sa për ta transportuar jashtë shtëpisë u desh një karrocë.
Walter Samasko jetonte i vetëm dhe ishte i njohur për kundërshtinë ndaj mjekimeve. I vetmi i afërm i tij që jetonte ishte një kushërirë e largët e cila punonte në Kaliforni si mësuese.
Gruaja nuk fliste me Samascon prej një vitit, por befas e gjeti veten trashëgimtare të 7 milionëve.
Psee femer b
Në mbarë botën ka vetëm 150 makina Lamborghini Gallardo LP570-4 Super Trofeo Stradale, duke bërë që ajo të jetë një nga makinat më të rralla në planet.
Nuk është çudi, pasi kushton plot 300 mijë dollarë.
Por për një 15 vjeçare nga Dallasi, një makinë e tillë është thjesht një mjet transporti, me të cilin shkon nga shtëpia në shkollë.
Portali që ka raportuar i pari lajmin thotë se makina i përket një mikut të një pronari dyqani makinash luksoze në Teksas.
Ai po del me një grua, që ka një djalë 18 vjeç dhe një vajzë 15 vjeç, që shkon në këtë gjimnaz.
Një menaxher i dyqanit tha se pronari i makinës ka një duzinë makinash superluksoze dhe i lejon fëmijët e të dashurës së tij të përdorin makinat që ka në pronësi.
Edhe pse parkingu i shkollës duket jo keq sa u përket makinave, Lamborghini ka rënë shumë në sy dhe fotot e tij janë postuar në internet nga shokët e klasës së 15 vjeçares.
I pyetur nëse është e paligjshme që një vajzë 15 vjeçare t’i japë makinës, menaxheri i dyqanit tha se është diçka normale në Teksas.
“Nëse një fëmijë do t’i japë makinës dhe prindërit e dëshirojnë këtë gjë, është e thjeshtë, prindërit firmosin një leje”.
Vajza shkon në shkollë edhe me një BMW M3 dhe me një Ferrari 458


ritanike mesatarisht.
“Eshte e pamundur qe te gjej kepuce qe te me bejne. Sa i perket kepuceve me taka, mund te gjej vetem ato qe jane per travesti, te cilat nuk jane aspak te bukura. Enderroj qe nje dite te vesh nje pale kepuce Louboutin”, tha 19-vjeçarja per gazeten “Sun”.
Emma, perveç se eshte femra me shputat me te medha te kembeve ne Europe, eshte edhe shume e gjate. Ajo eshte 1.94, fakt qe i tmerron meshkujt.
“Me kane flirtuar vetem nje here ne klab. Ishte nje mashkull me i gjate se une. Ndjehem me mire nese mashkulli eshte me i gjate, por mendoj se keshtu rris pretendimet e mia”

Tre vende të botës nuk pinë “Coca-Cola”
Ajo është pija e gazuar më universale, por ama në tri vende të botës, është ende e padisponueshme.

Fjala është për pijen “Coca-Cola”, e cila nuk tregtohet në  tregjet e Kubës, Koresë së Veriut dhe Burmas.


Në fakt, që nga viti 1906, ishulli i Fidel Kastros ishte një nga tre vendet e para në botë (së bashku me Panamanë dhe Kanadanë) që e lejoi këtë pije të vinte nga Shtetet e Bashkuara.


Por në vitin 1962, tre vjet pas themelimit të revolucionit kuban, kjo pije ka qenë e ndaluar të hyjë në kufijtë kombëtarë.


Ndërsa Koreja e Veriut e ka ndaluar tregtimin e “Coca-Cola”-s, në vitin 1950, pikërisht në të njëjtin vit, kur aty u afirmua regjimi komunist.


Më tej, këto ditë arriti nga Burma, lajmi se ky vend do ta heqë ndalimin e tregtimit të pijes universale, i cili ka zgjatur për 60 vjet.

Ska femer qe nuk don seks?
Kur është fjala për seksin, problemi është te meshkujt, sepse ata as që dëshirojnë por as që kanë durim të mjaftueshëm që ndaj secilës femër, varësisht nga karakteri i saj, të sillen në mënyrë të posaçme. Aq më tepër, meshkujt janë të prirë që të gjitha femrat t’i vendosin në dy grupe: ato të cilat e duan seksin dhe ato të cilat nuk e duan. Mirëpo, kjo nuk është e saktë. Shumica e femrave nuk e refuzojnë seksin, por i refuzojnë meshkujt që nuk dinë t’u ofrohen.
Mosnjohja e teknikës së dashurisë prish edhe situatat më ideale. Disa meshkuj fare nuk e përfillin paralojën e dashurisë, ndërkaq disa të tjerë nuk kanë haber për zonat erogjene të trupit të femrës, të cilat kanë një rol shumë të rëndësishëm në kontaktet seksuale.
Pjesët më të ndjeshme të trupit të femrës ndaj nxitjeve erotike janë sisët, qafa, pjesët e brendshme të kofshëve dhe organet gjenitale.
Mirëpo, disa femra më shumë i eksiton puthja e butë të cilën e ndjejnë me pjesën e brendshme të muskujve apo miklimet e buta të flokëve, ndërkaq pothuajse secila femër i do puthjet dhe përqafimet e buta, para se të shkrehet tërësisht në dashurinë fizike.
Në një anketë vajzat e moshave të ndryshme i kanë dhënë shumë përgjigje interesante pyetjes se çfarë i eksiton më së shumti.
- Pa paralojën e dashurisë nuk mund të paramendoj marrëdhënien intime – ka thënë njëra ndër vajzat e anketuara.
- I dua puthjet në gojë – ka deklaruar një tjetër – mirëpo më së shumti më eksitojnë puthjet në sisë.
- Dëshiroj që i dashuri im të më puth nëpër tërë trupin – përgjigjet një vajzë tjetër.Tunelet e nëndheshme të Shtëpisë së Bardhë, një nga misteret më të medha
Pas gati dy vjetësh dhe me një vlerë prej 86 milion dollarësh, pas zhurmës dhe “çrregullimit” të ndërtimit të saj, Pjesa Perëndimore, arrti në një izolim optik të përsosur.

Dhe sigurisht tunelet e nëndheshme të cilat vijojnë të mbeten një nga misteret më të mëdha!

Konstruksioni i veprës –zyrtarisht është quajtur si një rikonstruksion i Shtëpisë së Bardhë, që filloi në vitin 20120 me gërmimin e një super grope para krahut të majtë të Shtëpisë së Bardhë, që të përfshinte dhe Bulevardin Ekzekutiv Perëndimor dhe rrugën që ndan Shtëpinë e Bardhë me zyrën Ekzekutive të Eisnhower.

Një “gardh” i lartë jeshil, “mbiu” papritur dhe bllokoi optikën nga syri i thjesht i qytetarëve amerikanë të ndërtesës ku strehohen zyrat më të rëndësishme të Amerikës dhe jo vetëm…

Por, tashmë “gardhi” është ulur, duke zbuluar fasadën e bardhë të njohur nga të gjithë dhe rojën e saj të përhershme orën, që qëndron e pa lëvizur në hyrjen e derës perëndimore të kompleksit të Shtëpisë së Bardhë.

Buldozerët mbuluan gropën.
Ekipet e parkut kryesisht kanë përfunduar riklasifikimin dhe rimbjellien e pemëve. Qëllimi i tyre ishte që ta rikthenin këtë zonë në pamjen e saj origjinale.

Krerët e ekzekutivit të shërbimeve të cilët mbikëqyrën punimet, pohuan: “Punimet u kryen për të rikonstruktuar ujërat e bardha, ujërat e zeza, sistemin e avullit si dhe rrjetin elektrik, kabllot”,

Për GSA, kjo vepër është thjesht një “lehtësim” për interesin publik.
Por, citon alb-observer.com, as administrata dhe as ekzekutivi nuk do të prononcoheshin për funksionin e saj vitin e shkuar, kur filloi punimet, GSA refuzoi të prononcohej se punimet po kryheshin për zgjerim të mëtejshëm të zyrave apo të ndonjë vendstrehimi.

Vendstrehimi ekzistues i Shtëpisë së Bardhë, i njohur dhe si Qendra Presidenciale për raste Emergjente, ndodhet nën krahun lindor dhe daton që nga administrata Roosevelt.
Kështu, GSA i mbajti punimet sekrete, jo vetëm për prezencën e “gardhit” rreth punimeve, por duke urdhëruar dhe punëmarrësit që të mos prononcohet askush dhe të mos jepet asnjë informacion rreth gjithë asaj që po ndërtohej aty dhe gjithë automjeteve që hynin dhe dinnin nga territori i punimeve.Shkon në tualet, të sheh tërë rruga!!


Të quditsshme por edhe gazmore në të njëjtën kohë, janë këto imazhe që shfaqen nga tualeti i një hoteli në New York.

Vizitorët, të cilët ndodhen në katin e 18-të të këtij hoteli, mund të kenë pamje fantastike brenda ambienteve ku ndodhen, por tjetër imazh paraqitet për kalimtarët e rastit, të cilët të hutuar shikojnë çdo veprim të tyre, kur ata kryejnë nevojat personale në këto tualete, transmeton noa.

Këto tualete janë lehtësisht të dukshme nga njerëzit në rrugë, pasi muret e hotelit në këtë ambient janë tërësisht prej xhami.

Njëri prej vizitorëve të këtij hoteli shfaqet në këto foto duke mbajtur në njërën dorë telefonin dhe në dorën tjetër letrën e tualetit.

Të gjithë këta persona nuk janë në dijeni të transparencës së xhameve të tualetit, ndërsa kalimtarët e rrugës të çuditur ngrenë kokën dhe shikojnë me habi këto pamje.

Mediumet e huaja nënvizojnë se ky është një ndër hotelet e preferuara edhe nga personazhet e famshëm, përfshi këtu Leonardo DiCaprio dhe Cameron Diaz.
Jeton vetëm me tre çaja dhe gjysmë biskote në dite!
Për shumë njerëz mund të duket si një dietë e zakonshme për rënien nga pesha. Por për nënën 28-vjeçare, e cila është e detyruar të konsumojë vetëm çaj dhe biskota, është një realitet.28-vjeçarja Suzanne Kettle është këshilluar nga mjekët që të pijë vetëm çaj dhe të konsumojë vetëm gjysmë biskote gjatë ditës, pasi vuan nga një sëmundje e rrallë në stomak, transmeton agjencia noa.

Kjo sëmundje e ndalon stomakun e saj për të tretur ushqimin.

Suzanne tashti konsumon vetëm tre filxhanë çaji në ditë dhe gjysmë biskote.

Nëna e një fëmije ka rënë në peshë dhe gjithashtu i është dashur të heqë dorë nga puna si shitëse në një dyqan fëmijësh, për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore.

Mjekët e kanë këshilluar të konsumojë vetëm çaj e gjysmën e biskotës, pasi në rast se konsumon ndonjë ushqim tjetër, menjëherë sëmuret.

“Është e pamundur, pasi ndjehem e pafuqishme, por më duhet të jem e pranishme në biznesin tim. Fillimisht kisha dhimbje të forta në stomak dhe ndjehesha e lodhur gjatë gjithë kohës. Djali mërzitej gjithnjë pasi nuk mund ta shoqëroja”, shprehet 28-vjeçarja.

Nuset e rrahin vjehrrën për spital


Dy kunata e kanë bërë vjehrrën e tyre për spital, duke e goditur me mjete të forta, kurse njëra nga rejat, që ishte më agresive, është ndalë në Qendrën e Paraburgimit në Gjilan.

Policia ishte njoftuar nëpërmjet telefonit dhe menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes dhe nga hetimet e para ka mësuar se pas një mosmarrëveshje,  R.D.(35) në bashkëveprim me M.D.(17), e kanë rrahur keq vjehrrën e tyre R.B.(55).

E dyshuara e parë, besohet se ka përdorur shkop druri me të cilin viktimës i ka shkaktuar lëndime trupore.

Siç ka thënë togeri Ismet Hashani, në vendin e ngjarjes ka shkuar edhe ndihma e parë, e cila ka marr viktimën dhe e ka dërguar në spitalin rajonal në Gjilan e cila edhe është ndalur për tretman mjekësor.

Në vendin e ngjarjes ka dal edhe njësiti rajonal i hetimeve. Lidhur me rastin është njoftuar prokurori i Qarkut, dhe me urdhër të tij e dyshuara e parë është ndalë për 48 orë në Qendrën e mbajtjes në Gjilan.
Nje Gar e Vecant Me Traktora !!!

   Polici Mashtrues!!
Është prezantuar herë si polic e herë si inspektor policor dhe në këtë mënyrë ka mashtruar shumë qytetarë. Meg jithatë nuk ka kaluar shumë kohë dhe B.SH është kapur nga policia, që ishte njoftuar për “bëmat” e tij përmes viktimave që kishin qenë pre e këtij mashtruesi.

Ai është arrestuar dhe kur u shikua historiku i mashtrimeve të tij, doli që i dyshimti do të duhej të vuante dhe një dënim në Burgun e Dubravës, andaj menjëherë është dërguar prapa grilave.


Ky mashtrues kishte përzgjedhur që të paraqitej herë si polic e herë si inspektor policor edhe atë në emër të policive e inspektorëve që i njihte.
Ai në disa raste kishte vizituar firma të ndryshme, të cilave paraprakisht ua kishte marrë numrat e telefonave nëpër reklama e më vonë u kishte telefonuar dhe u kishte marrë të holla.
Në njërin nga rastet, ai kishte shkuar në një kompani dhe nga njëri nga punëtorët kishte marrë 50 euro, duke u paraqitur në emër të një zyrtari policor. Megjithatë pronari i kompanisë pasi ishte bindur se ishte mashtrues që ishte paraqitur në emër të një inspektori të njohur, menjëherë rastin e ka paraqitur në polici.
Viktima, përkatësisht punëtori që ia kishte dhënë paratë para hetuesve policorë ka rrëfyer rastin duke përshkruar të dyshimtin andaj nuk ka shkuar shumë e i dyshimti është identifikuar dhe është kapur. Përveç veprës së mashtrimit nga shënimet e data bazës doli se i njëjti kishte edhe një urdhëresë nga gjykata për vuajtje të dënimit me burg efektiv në Burgun e Dubravës.
Ai menjëherë është dërguar në vuajtje të dënimit të plotfuqishëm dhe ndërkohë hetuesit janë duke punuar për mbledhjen e dëshmive të tjera dhe për të plotësuar lëndën që së shpejti pritet të procedohet në gjykatë me të gjitha provat relevante